Budowa domu – samodzielnie czy z pomocą dewelopera?

Badania wskazują, że Polacy nadal budują domy systemem gospodarczym. Jednocześnie wzrasta liczba osób, korzystających z usług deweloperów, którzy oferują dom „pod klucz”. Jakie plusy i minusy wynikają z obu rozwiązań?

Budowa domu z pomocą dewelopera

Korzystanie z usług dewelopera to opcja zdecydowanie dla ludzi wygodnych, ale i z pieniędzmi. Dobry fachowiec i sprawdzona firma to zaoszczędzony czas i nerwy. Należy liczyć się, że koszty budowy znacznie wzrosną. Dom z pomocą dewelopera powstają znacznie szybciej w porównaniu do budowy własnymi siłami. Zatem:

  • plus to zaoszczędzony czas, mniej stresu i formalności. Odchodzi również konieczność zakupu działki;
  • minus to wzrost kosztów;

Budowa samodzielna

Metoda jest oczywiście znacznie tańsza, jednak trwa dłużej. Jeśli inwestor posiada wiedzę z zakresu budownictwa, znaczną część prac może wykonać samemu. Wpłynie to więc na oszczędności związane z opłatą robotników. Budując samemu wybieramy zdecydowanie materiały najwyższej klasy. Takiej pewności nie ma w przypadku budowy domu z pomocą dewelopera. Często bowiem okazuje się, że firmy stosują zamienniki i tańsze odpowiedniki. Stąd:

  • plusem są z pewnością mniejsze koszty oraz jakość wykonanych prac budowlanych;
  • minusem jest czas oraz konieczność przejścia przez wszystkie zawiłe procedury związane z przepisami. Do kosztów należy również doliczyć zakup odpowiedniego gruntu. Działka i jej cena w tym przypadku uzależniona jest od położenia.

Budowa domu to spore wyzwanie i duża inwestycja. Decydując się na taki krok warto przeanalizować nie tylko swoje możliwości finansowe, ale również własne umiejętności i potencjał w postaci organizacji pracy. To niezwykle istotne, gdyż proces wymaga odpowiedniego zaplanowania wszystkich prac.